Zubní kartáčky

Zubní kartáčky jsou nezbytnou věcí pro ústní hygienu, bez které se neobejde nikdo z nás. Spolu se zubní pastou a případně i dentální nití tvoří základní výbavu pro čištění zubů, kterou by měl mít každý člověk. Pojďme si tedy říci něco více o zubních kartáčcích, jak je vybírat a podle čeho se orientovat.

Zubní kartáček, ale jaký?

Zubních kartáčků, stejně jako dalších pomůcek pro ústní hygienu, najdeme v supermarketech veliké množství. Může se nám proto stát, že se třeba hned dobře nezorientujeme a nebudeme vědět, jaký kartáček se pro nás hodí nejlépe. Máme na výběr následující druhy kartáčků: klasické zubní kartáčky, elektrické kartáčky, mezizubní kartáčky nebo takzvané dětské kartáčky.

Klasické zubní kartáčky snad není třeba představovat, jsou to běžné plastové kartáčky se štětinkami (bývají ze syntetického vlákna), které jsou k dostání v každém obchodě. Používá je většina lidí a v kombinaci s vhodnou pastou jsou rozhodně dobrou volbou, kterou nemůžete nic zkazit. Obecně platí zásada, že byste měli kupovat kartáčky jemné a měkké, které bývají označeny nápisem Soft, protože tvrdé by vám mohly poškodit zubní sklovinu.

Elektrické zubní kartáčky

Elektrické kartáčky jsou o něco novější a modernější záležitostí, která nabízí několik výhod oproti klasickým kartáčkům. Umožňují důkladnější čištění zubů i v hlubších patriích, kam se s obyčejným kartáčkem těžko dostáváme.

Je totiž klinicky prokázáno, že elektrické kartáčky čistí zuby daleko lépe, než klasické zubní kartáčky. Obecně zlepšují zdraví dásní a působí i jako prevence proti onemocněním zubů a tak se vyhnete nepříjemným návštěvám zubní ordinace, které nejsou nezbytné. Zuby se vám také budou čistit mnohem pohodlněji.

Nyní si povíme něco více o tom, co nejnovější elektrické zubní kartáčky nabízí. Například některé nové moderní kartáčky nabízí pět režimů, mezi kterými můžete přepínat a tím docílit ideálního průběhu čištění zubů. Patří do nich pro příklad režim jemného čištění, režim důkladného čištění, rytmická masáž dásní, leštění a bělení a hloubkové čištění.

Kartáček obsahuje také informační LCD displej, který vám podává informace o průběhu čištění zubů, například vám odměří čas, po jaký si zuby máte čistit v určitém režimu, poté vás upozorní, že je čas režim změnit a podobně. Cena takovýchto nejmodernějších kartáčků se pohybuje okolo pěti tisíc korun. Další odnoží elektrických kartáčků jsou kartáčky pro děti. Liší se v tom, že na nich bývají zobrazeny veselé motivy a jsou i celkově menší. S těmito veselými kartáčky bude vaše děti čištění zubů bavit a budou se na něj těšit.

Mezizubní kartáčky jsou určeny pro čištění mezizubních míst, na která se běžný kartáček obtížně dostává. Jsou důležité pro to, aby se netvořil zubní kámen a následně zubní kaz.

 

Home Zuby Zubní kartáčky