Zubní pasty

Zubní pasta je věc, kterou používáme denně zcela automaticky a třeba si to už ani neuvědomujeme. Není však pasta jako pasta. I takovouto základní věc, jakou jsou zubní pasty, bychom určitě neměli vybírat jen náhodným sáhnutím do regálu v supermarketu…

Zubní pasta a její výběr

Snad v každém větším obchodě můžeme vidět spousty a spousty různých druhů zubních past, různých značek, příchutí a podobně, které se cenově liší. Některé vám slibují zářivě bílý úsměv, jiné ochranu před parodontózou, jiné zase předejdou krvácení dásní. Může být těžké se v tom nepřeberném množství vyznat, proto si uvedeme alespoň pár základních principů, podle jakých pasty vybírat.

Rozhodně nevolte nejlevnější výrobek. Co se týká oblasti péče o zdraví, zde se samozřejmě nikdy nevyplatí šetřit. Jako první druh tady máme pasty pro citlivé zuby. Pokud máte citlivější zuby se sklonem k občasnému krvácení dásní nebo otokům, pak je to pro vás jednoznačně dobrá volba. Nic tím nemůžete zkazit, ani pokud máte normální zuby. Látky obsažené v těchto pastách napomáhají k uzavření kanálků na obnaženém povrchu zubů. Tím se redukuje i zvýšená citlivost na chlad, kyselá a teplá jídla, která může být poměrně nepříjemná.

Na bělící zubní pasty pozor

Dále již zmiňované bělící zubní pasty. Tyto pasty vůbec nejsou vhodným řešením, neboť výsledek bělení je zcela minimální a navíc, co je horší, obsahují abrazivní částice, které mechanicky odstraňují barevné pigmenty z vašich zubů, což může poškodit zubní sklovinu.

Koupit si můžete i zubní pastu, která slibuje vítězství v boji se zubním kamenem. Zubní kámen asi zná většina z nás, vzniká při nedostatečné péči o ústní dutinu, a sice ze zubního plaku. Pasty proti zubnímu kameni však tento problém zcela nevyřeší, zde je nejlepším řešením návštěva zubní ordinace a poradit se se svým stomatologem, který vám zubní kámen odstraní.

Dále existují i pasty pro péči o nemocné zuby a dásně. Obsahují látky, které působí adstringentní účinkem, to znamená, že stahují dásně. Mohou obsahovat i další, přírodní látky. Posledním typem zubních past jsou dětské pasty. Většinou se liší příchutí, která by měla být pro děti atraktivní, a menším množstvím obsaženého fluoru.

Samozřejmě platí, že každý druh pasty dále seženete v různých příchutích. Ať už máte jakoukoli pastu, platí, že důležité je pečlivě si zuby vyčistit kartáčkem, a nespoléhat se jen na látky obsažené v pastách.

 

Home Zuby Zubní pasty