úterý, 17 červenec 2012 11:55

Jak správně čistit zuby?

Napsal(a)  padanivlasu.info
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
zubní kartáček zubní kartáček

Zuby si čistí v dnešní době už asi opravdu každý, zubní hygiena je totiž nesmírně důležitá a nikdo z nás by určitě nechtěl zažít pekelná muka v zubní ordinaci, a to jen proto, že zanedbal péči o vlastní chrup.

Zubní kartáček vybírejte pečlivě

Jak často si ale máme zuby čistit, jaká technika je nejvhodnější a jaký zubní kartáček vlastně používat? To bohužel už většina lidí netuší, a proto bohužel zubní ordinace praskají ve švech. Mnoha problémům lze přitom předejít účinnou prevencí, která není příliš složitá a je navíc velmi efektivní. V některých případech například škodí i nadměrné čištění, které zvláště v kombinaci s příliš tvrdými štětinami kartáčku dokáže nadělat velké škody. Pro dospělé je nejvhodnější zubní kartáček střední tvrdosti, pro malé děti jsou určeny výhradně měkké.

Zuby by se měly čistit nejméně dvakrát denně. Jednou za den, nejlépe večer, bychom měli čistit i mezizubní prostory, a to za pomoci mezizubních kartáčků či dentálních nití.

A jak dlouho si máme čistit zuby? To je nesmírně individuální a záleží opět hlavně na kvalitní technice. Někdo je hotov už do dvou minut, jiní lidé potřebují trochu více času. Značka zubní pasty je vlastně vedlejší, důležitá je spíše technika čištění, kterou je nejlepší učit už od dětského (předškolního) věku.

A čistili jsme správně? To poznáme jednoduše. Po vyčištění si přejedeme po zubech jazykem a pokud jsou hladké, proběhlo všechno v pořádku. Hrubý povrch zubů by naopak bylo radno ještě jednou důkladně pročistit...

A co ideální technika čištění zubů? Odborníci doporučují například tuhle. Kartáček přiložíme pod úhlem zhruba pětačtyřiceti stupňů tak, aby vlákny směřoval k dásni zubu. Čistíme jeden zub za druhým, a to velmi důkladně, metodou takzvaných "mikrokroužků", kterých uděláte na každém ze zubů zhruba deset.

Číst 6520 krát Naposledy změněno neděle, 24 březen 2013 09:35
Home Magazín zubní ordinace Jak správně čistit zuby?