neděle, 24 březen 2013 11:32

Strava pro zdravé zuby

Napsal(a)  padanivlasu.info
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
zubní kaz zubní kaz

Četnost návštěvy zubní ordinace se dá určitě hodně ovlivnit. Jistou roli sice hrají nevděčné genetické dispozice, ale kazivost zubů můžeme omezit takřka na nulu výběrem adekvátní stravy, stejně jako například pravidelným čištěním. Jakých jídel bychom se tedy měli vyvarovat? A jaká jsou naopak pro zdraví našich zubů vhodná?

Zdraví zubů ovlivníte i jídlem

Našim zubům svědčí zejména potraviny, které zvyšují produkci slin. Ty totiž napomáhají znovu ineralizovat zubní povrch a tím pádem jej také chránit od nebezpečí zubního kazu. Asi vůbec nejlepší běžnou potravinou v toto ohledu je sýr. Nejde ani tak o to, kolik je v něm vlastně vápníku, ale obsahuje bílkovinu, která se jmenuje kasein a posiluje zubní sklovinu.

Dalšími skvělými tipy jsou nejrůznější ovoce a zelenina. Syrovou zeleninu je totiž třeba podstatně déle žvýkat, než se sluší u jiných potravin. Jinými slovy, produkce slin je mnohem vyšší. Když se zaměříme konkrétně na zeleninu, podle amerických vědců zde dominuje hlavně celer.

Výbornou práci odvede i čerstvé ovoce, zejména jablka a hrušky. Podobně jako zelenina zvyšuje i žvýkání kousků ovoce četnost slin v dutině ústní. Ovšem pozor, platí to jen pro čerstvé kousky, sušené ovoce může úspěšně narušovat zubní sklovinu a při častější konzumaci si přímo zaděláváme na kaz.

Co dalšího je pro naše zuby nevhodné? Především jsou to sladké nápoje (limonády a tak podobně), příliš kyselé potraviny (hrozí demineralizace dutiny ústní) a do jisté míry také pokrmy, které obsahují cukry a škroby. Těch se samozřejmě nelze v potravě vyvarovat, aniž bychom nespustili anorektické pochody, takže bude vhodnější, pokud si zuby co nejdříve po každém podobném jídle raději pečlivě vyčistíme. Pokud totiž převáží demineralizace nad mineralizací, vznikne zubní kaz. A tomu zkrátka musíme zabránit, takže příliš sladké nebo příliš kyselé nápoje a potraviny raději omezíme.

Číst 4420 krát Naposledy změněno neděle, 24 březen 2013 11:44